İngiliz anahtarı ile tank paleti sökülür mü ?

 

          Başlık şaka gibi gelebilir, ama gelmesin Discord sunucumuzda atılan bir video linki ile bu soru soruldu, haklı olarak olur mu öyle şey diyerek videoyu izledim ve ciddi ciddi videoda 1 dakika da ingiliz anahtarı ile tank paleti sökebileceğini söylüyordu, kanaldan bahsetmeyeceğim, biz ana konumuza dönelim. 

Modern Tank Paletleri Mekaniği;

Öncelikle tank mühendisi olmadığımı sizlere belirteyim, işim gereği mekanik, elektrik elektronik ve plc  bilgimin olduğumu belirteyim ve sadece mekanik bilgim ile bu konuyu açıklayacağım. 

       Bir tankın paletini sökmeye başlayacaksınız, ve elinize 22 anahtar aldınız diyelim, somuna dayadınız ve ne kadar zorlasanız da çıkmadığını fark ettiniz, bunun sebebi her vidanın belli bir tork değerlerinde  sıkılması ve tank paletinin belli bir gerginliğe sahip olmasıdır, çünkü modern tank denilen alet asfaltta gidebildiği gibi en zor arazide de gitmesi için tasarlanmıştır, ancak anahtar ile sıkabildiğiniz vidaları anahtar ile kolaylıkla açabilirsiniz, ancak olası bir zor durumda bazı basit bilinen teknikle açabilirsiniz, kısa lokma veya anahtar ile ne kadar fazla güç uygularsanız uygulayın açmanızın imkansız olduğu, civata ve somunları içi boş uzun boru tekniği ile daha az güç uygulayarak kolayca açabilirsiniz, ayrıca tork anahtarı veya lokma takımınız var ise açmak daha kolaylaşacaktır, bide WD40 sıktığınızda daha kolay olacaktır.

Örnek Bijon Sökme Videosu uzun boru yöntemi;

Bazı örnek videolar;

Bu videoda da görebileceğiniz gibi havalı tabanca mağduru birey uzun boru yöntemi ile rahatça sökebilmektedir, bizzat başıma gelen bir olayda kullanıp test ettiğim bir yöntemdir.

Bu videoda ise sadece kauçukları bile söküp takarken, tork anahtarı ile elamanların yüzlerinden nasıl zorlandığını anlayabilirsiniz.

Bu videoda ise elamanların tork anahtarı ve balyoz ile sökerken ne kadar zorlandığını yüz ifadelerinden görebilirsiniz, unutmayın buradaki askerler yıllarca aldıkları eğitimin sayesinde, işlemleri sırasıyla yaptıkları için kolaylıkla söküyorlar. 

Kısaca 

Facebook Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir