Blog

War Thunder yayıncısı GARYOSAVAN ile raportaj


ByLunaci: Öncelikle merhaba kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?

GARYOSAVAN: 1981, Aydın, Kuşadası doğumluyum. Liseyi bitirene kadar İzmir’de ailem ile yaşadım. Lise’yi bitirdikten sonra Niğde Üniversitesi Fizik Lisans bölümünü kazandım. İstediğim mesleğin bu olmadığına karar verdim ve yeniden sınava girip Kütahya Simav’da Bilgisayar Programcılığını kazanıp bitirdim. Üzerine İşletme Lisans okudum, şuan uzaktan eğitim ile Havacılık Yönetimi okuyorum.

Programcılığı bitirdikten sonra 3 boyutlu modelleme uzmanı olarak çeşitli şirketlerde, farklı projeler ve şehirlerde çalıştım. Halen özel bir şirkette kıdemli modelleme uzmanı olarak çalışıyorum.

ByLunaci: Oyunculukla ve War Thunder ile nasıl tanıştınız ?

GARYOSAVAN: Oyunlarla 80’li yıllarda Classic Invaders oyununu arcade makinelerde oynayarak tanıştım. War Thunder oyunu ile Wings of Prey oyununu steam’den indirim zamanı aldıktan sonra War Thunder için kapalı beta daveti aldığım zaman başladım.

ByLunaci: War Thunder oynadığınıza hiç pişman oldunuz mu ve oyunun geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

GARYOSAVAN: Hiç bir pişmanlığım yok, halen keyif alarak oynuyorum.

ByLunaci: Yayın yapmaya ve Youtube içerik üretmeye tam olarak zaman başladınız ?

GARYOSAVAN: Youtube’da içerik üretmeye 2016 yılında 3d modelleme ve unwrap tutorialleri yaparak, War Thunder videolarına ise 6 yıl önce ilk War Thunder Gladiators turnuvasına katıldıktan sonra başladım.

ByLunaci: Oyuna yeni başlayacaklara tavsiyeleriniz nelerdir ?

GARYOSAVAN: Benim referans linkim ile hesap açsınlar. Rusya ile başlasınlar. 🙂

ByLunaci: Oyunda unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız ?

GARYOSAVAN: 3 yıl önce simülatör savaşında 366900 araştırma puanı yaptığım maçı unutamıyorum. En hızlı son kademe araç açtığım gün o gündü.

ByLunaci: Oyundan en çok zevk aldığınız bir olay var mı ?

GARYOSAVAN: Tankların topunu kullanarak uçak veya helikopter vurmak en keyif aldığım olay.

ByLunaci: Son olarak bu raportajı okuyanlara demek istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

GARYOSAVAN: Artık oyunda Battle Pass var ve ciddi ödülleri kısa zamanda almak isteyen arkadaşlar eski ancak halen faydalı olarak kademe 3 warbound araç taktiklerimi aynen kullansınlar. Böylece bedava premium araç, değerli araç kuponu ve yıllık premium hesaplarını ücretsiz olarak edinebilirler.


GARYOSAVAN BAĞLANTILAR

Youtube: https://www.youtube.com/user/GARYOSAVAN

Twitch: https://www.twitch.tv/garyosavan/

Discord: https://discord.gg/kg33FzB

Referans Linki: https://warthunder.com/en/registration?r=userinvite_216886#/

Enlisted oyun içi görüntüler

Enlisted kısaca bilgi; Darkflow Studio tarafından geliştirilen ve Gaijin Entertainment tarafından yayınlanan İkinci Dünya Savaşı savaşlarını yeniden inşa eden devasa çok oyunculu bir çevrimiçi oyun.

Enlisted şuan kapalı betada, oynanılan bir oyun olsa da, oyun içinden görüntüler ve videolar gelmeye devam ediyor, oyunu şuan bazı yayıncılar ve kapalı beta için belirli ücret ödeyen kişiler oynaya biliyorken, Türk War Thunder yayıncılarından Süleyman Kunt oyunu kapalı betada oynarken yayın açmaktadır.

Süleyman KUNT‘un yakın zamanda yapmış olduğu altı saatlik yayını;


Enlisted oyun içi görüntüler;

Enlisted PC sürümü indir; TIKLA

Enlisted Türkçe forum; TIKLA

WTTR Discord; discord.wttr.net

WTTR Forum: forum.wttr.net

 

War Thunder Ekran Görüntüleri Bölüm 2

War Thunder oyununda masaüstünüze arka plan olarak ayarlayabileceğiniz, birbirinden farklı en iyi kaliteli görselleri sizlere sunuyorum.

Oyuna yeni gelen grafik güncellemesi ile, patlama hasar ve bir çok efekt daha gerçekçi oldu, ekran görüntülerinizi bizimle paylaşmak için mail adresine mail atabilir veya discord sunucumuzda link-paylaşım kanalında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Discord: https://discord.wttr.net/

Mail: [email protected]

War Thunder oyuncularından ve WTTR.net’in Co-Admini tarafından, kaydedilmiş bazı ekran görüntüler.


ByLunaci’nin Atölyesi;

War Thunder’ın eski oyuncusu tarafından alınmış bir kaç ekran görüntüsü.

(Yeni Güç) Güncellemesi 17 Kasım’da War Thunder’da

War Thunder oyununa gelecek olan büyük güncelleme Türkiye saati ile 17 Kasım 09:00‘da sunucuların kısa süreli erişime kapatılması ile oyuna getirilmiş olacak.

Oyuna yeni eklenecek araçların, yanı sıra bu güncellemeyi Türkiye’de en çok beklemelerin sebebi DLSS 2.0 teknolojisi oluyor, bu teknoloji sayesinde kısaca daha yüksek FPS değeri ve daha canlı grafiklere sahip olup, oyunu rahatlıkla oynayabileceğiz.

DLSS 2.0 Teknolojisi kısaca; 

 • Üstün Görüntü Kalitesi – DLSS 2.0 piksellerin yalnızca yarısını işler ve yerel çözünürlükte görüntü kalitesi sunar. Daha net görüntü ayrıntıları ve kareler arasında iyileştirilmiş tutarlılık için yeni geçici geri bildirim tekniklerini kullanır.
 • Tüm GeForce RTX GPU’larda ve Çözünürlüklerde Harika Ölçeklendirme – Yeni ve daha hızlı yapay zeka modeli, Tensor Çekirdeklerini daha verimli kullanarak orijinaline göre 2 kat daha hızlı işlem yapar ve böylece desteklenen GPU’lar, ayarlar ve çözünürlüklerde kare hızlarını iyileştirip kısıtlamaları kaldırır.
 • Tüm Oyunlar İçin Tek Ağ – Orijinal DLSS, her yeni oyunda yapay zekanın eğitilmesini gerektiriyordu. DLSS 2.0, tüm oyunlar genelinde çalışan genel bir yapay zeka ağı sunuyor. Bu da daha hızlı oyun entegrasyonu ve daha fazla DLSS destekli oyun anlamına geliyor.
 • Özelleştirilebilir Seçenekler – DLSS 2.0 kullanıcılara, görüntü oluşturma çözünürlüğünü kontrol eden 3 görüntü kalitesi modu (Kalite, Denge ve Performans) sunuyor. Performans modu şimdi 4 kata kadar süper çözünürlüğe olanak tanıyor. Bu daha fazla kullanıcı seçeneği ve hatta daha yüksek performans artışları anlamına geliyor.

War Thunder DLSS 2.0 Teknolojisi ile görüntüler;

10 Kasım 1881-19∞

Her 10 Kasım günü, saat dokuzu beş geçe…

Sirenler çalar, içimiz yanar, gözlerimiz dolar.

Sadece seni sevdiğimiz, seni özlediğimiz için değil, emanetini tam anlamıyla koruyamadığımız için kendimize kızar, ağlarız.

Ruhun şad olsun Atam. 


War Thunder Ekran Görüntüleri

Herkese merhaba öncelikle, War Thunder oyununda aldığınız hoşunuza giden ekran görüntüleri, bize yollayarak wttr’de yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran görüntülerinizi kullanıcı adınızı yazarak [email protected] mail adresine mail atabilirsiniz.

Ekran görüntüsü nasıl alırım ? 

Oyun içindeyken, ayarlarda varsayılan tuş ‘F12’ ye bastığınız anda, ekran görüntüsü almış olursunuz, bu görüntülere erişmek için Varsayılan konum (Steam) versiyonunda.

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\War Thunder\Screenshots

Klasör yoludur,  şimdi sizlerle hoşuma giden birkaç ekran görüntüsünü paylaşacağım.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİM 

 

 

War Thunder sunucuları patates !

Son bir haftadır War Thunder sunucuların da  sürekli çökmeler yaşanıyor, bununla beraber bir çok oyuncu isyan etmiş ve oyun sohbetinden yetkililere küfür etmektedirler.

 Ama bilmiyorlar ki oyun içi sohbeti Gaijing yetkilileri görmüyor ve boşa küfür ediyorlar.

Soruna gelecek olursak;

Kullanıcıların %82 sunucuya bağlanmakta %16‘sı ise oyuna giriş yaparken hatalar ile karşılaşılırken, websitesin de herhangi bir bağlanma sorunu görülmüyor.

Sorunlar tahmini olarak şu sebeplere bağlayabiliriz;

 • War Thunder sunucuları, pandemi döneminden önce küçültülmeye gitmişti fakat, şu sıralar oyuncu sayısı epey artmış durumda ama sunucular halen aynı.
 • Oyuna yeni gelecek olan güncellemenin, arka planda ufaktan yamalar yapılıyor ve mini güncellemeler ile oyunu sürekli güncelleyip sunuculara yük bindiriyorlar.
 • Oyunda ki %50 indirimlerin bitmesine iki gün kaldı ve Maus gibi araçlar tekrar araştırmaya açılınca oyuncu trafiği de fazlasıyla arttı, sunucular bu yükü kaldırmadı.

Ek olarak;

 •  War Thunder geçen günlerde mağduriyet yaşanmaması için, premium hesaplara bir gün ekleme yapmıştı ama premium oyuncuların bir günden daha fazla kayıpları var ekstradan fazla gün veya ayrıcalık verilir mi bilinmez bu konu hakkında bir haber paylaşılmadı.
 • Ayrıca, filo maçların sezonlarının bitmesine az kaldı, çok az puan farkı olan filolar bile takım kuramadıklarından filo maçı atamıyor ve buda farklı bir haksızlığa neden oluyor, bu sezon uzatılacak mı uzatılmayacak mı bununla ilgilide açıklama yapılmadı.

Forum’da tartışmaya katılmak için; TIKLA

Bölüm sorumlusu olmak isteyenler.

WTTR.net olarak hem blogumuza yeni yazarlar, foruma ise bölümlerden sorumlu kişiler alınacaktır.

Blog için;

 • War Thunder ile ilgili haberler paylaşacak, ve oyunun Türk kitlesi hakkında haberler ve yazılar paylaşacaklar. (Örnek: TRgo filosunda yeni gelişme vb vb)
 • Bu yazılar Ana sayfada gözükeceği için, dikkatli ve okunabilecek şekilde yazabilmesi önemli.
 • Şimdilik blog kısmı için şartlar bunlar.

Yazarlık için iletişim: [email protected]

Forum için;

Biliyorsunuz ki forumda gerektiği kadar kategori var, ancak yeterli sayıda içerik ekleyecek sorumlu veya aktif üyemiz yok, bunun için forum kısmını canlandırmak ve içeriği oluşturmak için çeşitli bölüm yöneticileri alınacaktır.

Yukarıda görmüş olduğunuz bölümlerde, yönetici olmak istediğiniz kısıma en az içeriği düzgün on konu açarak, o bölümün tamamen kontrolü o bölüm yöneticisinde olacaktır;

 • Örnek vermek gerekirse ben ABD ülkesinde iyiyim ve sürekli o kategori içerisinde, düzgün konular açıyorum ve orada bölüm yöneticisi oldum, o ABD bölümünü istediğim gibi düzenleyebilirim.
 • Ek olarak bölüm yöneticilerin alacağı forum rankı:
 • Bölüm sorumlusu olduktan sonrada içerikler eklemeye özen göstermeye devam etmeniz gereklidir, direk on konu açıp sorumluluk verildikten sonra aktif olmadığınız ve bir daha konu açmadığınız zaman yetkiniz alınır. (Örnek= 2 hafta hiç aktif olmamış)
 • Spam konular sayılmayacaktır( Copy Paste) tarzı.

Discord için;

 Şuan için Discord sunucumuza yetkili alamamaktayız, yeteri sayıda fazla üye olursa duyuru geçilecektir.

Saygılarımla, WTTR.Net yönetimi