Blog

İngiliz anahtarı ile tank paleti sökülür mü ?

 

          Başlık şaka gibi gelebilir, ama gelmesin Discord sunucumuzda atılan bir video linki ile bu soru soruldu, haklı olarak olur mu öyle şey diyerek videoyu izledim ve ciddi ciddi videoda 1 dakika da ingiliz anahtarı ile tank paleti sökebileceğini söylüyordu, kanaldan bahsetmeyeceğim, biz ana konumuza dönelim. 

Modern Tank Paletleri Mekaniği;

Öncelikle tank mühendisi olmadığımı sizlere belirteyim, işim gereği mekanik, elektrik elektronik ve plc  bilgimin olduğumu belirteyim ve sadece mekanik bilgim ile bu konuyu açıklayacağım. 

       Bir tankın paletini sökmeye başlayacaksınız, ve elinize 22 anahtar aldınız diyelim, somuna dayadınız ve ne kadar zorlasanız da çıkmadığını fark ettiniz, bunun sebebi her vidanın belli bir tork değerlerinde  sıkılması ve tank paletinin belli bir gerginliğe sahip olmasıdır, çünkü modern tank denilen alet asfaltta gidebildiği gibi en zor arazide de gitmesi için tasarlanmıştır, ancak anahtar ile sıkabildiğiniz vidaları anahtar ile kolaylıkla açabilirsiniz, ancak olası bir zor durumda bazı basit bilinen teknikle açabilirsiniz, kısa lokma veya anahtar ile ne kadar fazla güç uygularsanız uygulayın açmanızın imkansız olduğu, civata ve somunları içi boş uzun boru tekniği ile daha az güç uygulayarak kolayca açabilirsiniz, ayrıca tork anahtarı veya lokma takımınız var ise açmak daha kolaylaşacaktır, bide WD40 sıktığınızda daha kolay olacaktır.

Örnek Bijon Sökme Videosu uzun boru yöntemi;

Bazı örnek videolar;

Bu videoda da görebileceğiniz gibi havalı tabanca mağduru birey uzun boru yöntemi ile rahatça sökebilmektedir, bizzat başıma gelen bir olayda kullanıp test ettiğim bir yöntemdir.

Bu videoda ise sadece kauçukları bile söküp takarken, tork anahtarı ile elamanların yüzlerinden nasıl zorlandığını anlayabilirsiniz.

Bu videoda ise elamanların tork anahtarı ve balyoz ile sökerken ne kadar zorlandığını yüz ifadelerinden görebilirsiniz, unutmayın buradaki askerler yıllarca aldıkları eğitimin sayesinde, işlemleri sırasıyla yaptıkları için kolaylıkla söküyorlar. 

Kısaca 

WTTR Yetkili alımları

Öncelikle herkese merhaba, WTTR Topluluğuna yetkili alımları açılmıştır. Yetkilinin alınacağı kadrolar aşağıdaki gibidir.

  • WTTR Topluluk Filosuyla ilgilenebilecek bir Vekil alınacaktır ( Oyun içinde Filodan sorumlu kişi olacaktır. 
  • Discord sunucumuza ise Moderatörler alınacaktır. 
  • Forum’a bir adet (Co-Admin) ve Süper Moderatör alınacaktır, (Kayıt Olan üyeleri aktifleştirme vb yönetimde olacak kişiler) 
  • Blog içi ise yazarlar alınacaktır. 

Yukarıda başvurmak istediğiniz kısımları alttaki iletişim sayfaların herhangi birine konuya başvurmak istediğiniz kısmı yazarak, mesajınızı iletebilirsiniz.

İletişim Sayfamız: https://wttr.net/iletisim/

İletişim Mail: [email protected]

Discord Sunucumuz: https://discord.wttr.net/   ( Discord sunucusunda @ByLunaci ile iletişime geçiniz)

 

WTTR Topluluğunu tek başıma elimden geldiğince geliştirmeye çalışıyorum, ama iş güç derken fazla vakit ayıramadığımdan bir ekip kurma kararı aldım.

Ekibe katılanlara özel olarak kullanıcıadı@wttr.net gibi bir çok özelliğe sahip mail adresleri de verilecektir, mail servisimiz Yandex altyapısında olduğu için tüm Yandex uygulamalarında kullanabilirler.  

TFF – Türk Filo Federasyonu kuruldu !

Biraz Futuristik gelebilir ama şu bir gerçek gibi asla yabancı filolar gibi Türk filoları birlik olamıyor ve sürekli bir tartışma ve birbirine pençe atma ortamı diyebiliriz. 

Nedir bu TFF ? Dersek kısaca şöyle özetleyim;

Farklı filoların Komutanların Vekillerin ve Subayların tek bir noktada bir yere geldiği kısım, burada olası sorunların çözümlerini veya filoların birbirleriyle haberleşip, ortak kararlar alabileceği bölüm.

TFF için forumda ve discord sunucumuzda gerekli bölümler açıldı, bu bölümle gizli olduğu için sadece Filo Yetkilisi rölüne sahip kişiler görebiliyor, forumda TFF Duyuru kısmı hariç.  

Forumda açtığımız bölüm;

Discord’ta açtığımız bölüm; 

 

WTTR Forum’a kayıtlı filo yetkililerine gerekli röller verildiğinde bu kısımlara erişim olacaktır, kısaca tartışarak hiç bir yere varamayız…