War Thunder hayranı tankın hatalı olduğunu söyleyip gizli askeri bilgileri sızdırdı. 

War Thunder hayranı tankın hatalı olduğunu söyleyip gizli askeri bilgileri sızdırdı. 

Oyuncu, War Thunder’ın modellemesinin yanlış olduğunu kanıtlamak için İngiltere’nin Challenger 2 tankı hakkında gizli bilgiler yayınladı.

 

Challenger 2, 1994’ten beri İngiliz Ordusunda hizmet veren bir ana muharebe tankıdır ve bu süre zarfında Bosna-Hersek, Kosova ve Irak’ta operasyonel hizmet görmüştür. Aynı zamanda Gaijin Entertainment’ın oynaması ücretsiz çevrimiçi savaş oyunu War Thunder’da da bulunabilir: The War Thunder wiki, onu “ateş gücü ve zırhtaki yetkin dereceler sayesinde savaş alanında hesaba katılması gereken bir güç” olarak tanımlıyor. bir takım belirgin eksiklikler olsa da, bundan en iyi şekilde yararlanmak için gerçekten yetenekli bir komutana ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Oyunda doğruluk konusunda adil bir taahhüt var: “Simülatör Savaşı” modu, gerçekçi araç ve silah fiziği üzerine tamamen çıkıyor ve oyuncular War Thunder forumlarında donanımı hakkında canlı, ayrıntılı tartışmalara katılıyor. Örneğin, Challenger 2 tankının 2019’da piyasaya sürülmesi, 319 sayfa uzunluğunda ve hala büyüyen bu konuyu ateşledi.

Ancak bu haftanın başlarında, bir oyuncu gerçekçiliğe biraz fazla bağlılık gösterdiğinde işler kontrolden çıktı. Gerçek hayattaki bir Challenger 2 tank komutanı ve İngiliz Ordusu Zırhlı Denemeler ve Geliştirme Birimi’nin eski üyesi olduğunu iddia eden oyuncu, War Thunder’ın oyun içi modelinin onu çok daha savunmasız bırakacak şekilde işaretin dışında olduğundan şikayet etti. düşman ateşini gerçek dünyada olduğundan daha fazla ateşlediler ve daha sonra bu noktayı kanıtlamak için temelde tankın kullanım kılavuzu olan Challenger 2 Ordu Teçhizat Destek Yayınından sınıflandırılmış görüntüler yayınladılar.

UK Defense Journal’a göre, görüntüler yoğun bir şekilde düzeltildi ve “UK Kısıtlı” etiketleri taşıyordu, ancak bunların üzeri çizildi ve “Sınıflandırılmamış” damgası eklendi. Gaijin, anlaşılır bir şekilde, buna dayalı herhangi bir işlem yapılmadan önce “bu belgenin gizliliğinin kaldırılmasının ve nereden kaynaklandığının kanıtının gerekli olacağını” söyleyerek aşırı dikkatli tepki gösterdi.

Bundan kısa bir süre sonra, kıdemli bir teknik moderatör, Gaijin’in Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile temas halinde olduğunu ve bu bakanlığın -yazılı olarak- kılavuzun aslında gizli olduğunu bildirdiğini söylemek için ağırlığını koydu.

MoD Abbey Wood’daki Savunma Ekipmanları ve Destek temsilcisi siteye verdiği demeçte, “Gerçek bir özü gibi göründüğünü onaylayabilirim” dedi. “Kesinlikle DE&S tarafından daha önce FOI kapsamında yayınlanmadı veya redaksiyon için değerlendirilmedi. Ayrıca ‘Sınıflandırılmamış’ damgasını DE&S’de kullanılmış bir şey olarak tanımıyoruz.”

 

Moderatör, “Yaymaya devam ederek, belgenin kapağındaki uyarıda belirtilen Resmi Sırlar Yasası’nı ihlal ediyorsunuz, kovuşturulması halinde 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek bir suç” dedi. sınıflandırılmış yazı. “Bunun zaten farkındasınız, bir hizmet görevlisi olarak eylemi ve sizi hangi eylemleri yapmaya zorladığını anladığınıza dair bir beyan imzaladınız. Bunu her yayınladığınızda bizi (Gaijin’in uluslararası temsilcileri), özellikle de herhangi bir Birleşik Krallık vatandaşını yerleştiriyorsunuz. , sıcak suda, uyarı, korunan bir belgenin yetkisiz olarak tutulmasının bir suç olduğunu çok yararlı bir şekilde belirtir.” Söz konusu oyuncunun aslında bir tank komutanı mı yoksa Birleşik Krallık ordusunun bir üyesi mi olduğu henüz bilinmiyor, ancak UK Defense Journal’ın belirttiği gibi, Tidworth, Wiltshire’daki iddia edilen konumu Kraliyet Tank Alayı’nın evi. Challenger 2’leri çalıştırır. Bunun, daha iyi bir video oyunu deneyimi peşinde olan alçakça bir ihanet eylemi değil, sadece sınıflandırmanın kaldırılmasındaki bir hata olması da mümkündür. Ama dürüst bir hata olsa bile, tüm olay büyüleyici. Birincisi, her şey ana taret yapısı ile gövde arasındaki boşluğun boyutuyla ilgili bir tartışmayla başladı – küçük bir ayrıntı, düşünebilirsiniz ama bu adamın çok ciddiye aldığı bir ayrıntı. Görünüşe göre bu ilk kez böyle bir şey olmuyor: Topluluk yöneticisi Smin1080p, gönderiye ilk yanıtında şöyle yazdı: asla paylaşılmaması gerektiği doğrulandı.” War Thunder forumlarında insanlar kaç kez gizli askeri sırları paylaştı? Belki de en iyisi, War Thunder forumlarında gizli Savunma Bakanlığı belgelerini paylaşmak Resmi Sırlar Yasası’nın ihlali olabilir, ancak görünüşe göre bu yasaklanabilir bir suç değil: Görüntüleri yayınlayan hesap hala geçerli ve tüm görünüşler, iyi durumda. Ne yazık ki, söz konusu özel War Thunder oyuncusu için Challenger 2’yi daha sağlam bir tank yapma çabaları boşunaydı: Gönderilen belgeler doğru olabilir, ancak sınıflandırıldıkları için “geçerli kaynak materyal” olarak kabul edilemezler. ve böylece herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. Gaijin Entertainment bir e-postada “Oyunumuz üzerinde çalışırken yalnızca sınıflandırılmamış belgeleri kullanıyoruz” dedi. “Bir kullanıcı War Thunder resmi forumunda gizli bir belge yayınladığında, onu en kısa sürede sileriz. Challenger 2 belgesine sahip kullanıcının gerçek kimliğini bilmemiz mümkün değil, ancak birçok War Thunder oyuncusu ordularda görev yapıyor. çeşitli ülkeler, bu yüzden her şey mümkün.”

Bahsi geçen tankın kısaca tanıtım videosu;

Kaynak: PC Gamer