İngiliz anahtarı ile tank paleti sökülür mü ?

 

          Başlık şaka gibi gelebilir, ama gelmesin Discord sunucumuzda atılan bir video linki ile bu soru soruldu, haklı olarak olur mu öyle şey diyerek videoyu izledim ve ciddi ciddi videoda 1 dakika da ingiliz anahtarı ile tank paleti sökebileceğini söylüyordu, kanaldan bahsetmeyeceğim, biz ana konumuza dönelim. 

Modern Tank Paletleri Mekaniği;

Öncelikle tank mühendisi olmadığımı sizlere belirteyim, işim gereği mekanik, elektrik elektronik ve plc  bilgimin olduğumu belirteyim ve sadece mekanik bilgim ile bu konuyu açıklayacağım. 

       Bir tankın paletini sökmeye başlayacaksınız, ve elinize 22 anahtar aldınız diyelim, somuna dayadınız ve ne kadar zorlasanız da çıkmadığını fark ettiniz, bunun sebebi her vidanın belli bir tork değerlerinde  sıkılması ve tank paletinin belli bir gerginliğe sahip olmasıdır, çünkü modern tank denilen alet asfaltta gidebildiği gibi en zor arazide de gitmesi için tasarlanmıştır, ancak anahtar ile sıkabildiğiniz vidaları anahtar ile kolaylıkla açabilirsiniz, ancak olası bir zor durumda bazı basit bilinen teknikle açabilirsiniz, kısa lokma veya anahtar ile ne kadar fazla güç uygularsanız uygulayın açmanızın imkansız olduğu, civata ve somunları içi boş uzun boru tekniği ile daha az güç uygulayarak kolayca açabilirsiniz, ayrıca tork anahtarı veya lokma takımınız var ise açmak daha kolaylaşacaktır, bide WD40 sıktığınızda daha kolay olacaktır.

Örnek Bijon Sökme Videosu uzun boru yöntemi;

Bazı örnek videolar;

Bu videoda da görebileceğiniz gibi havalı tabanca mağduru birey uzun boru yöntemi ile rahatça sökebilmektedir, bizzat başıma gelen bir olayda kullanıp test ettiğim bir yöntemdir.

Bu videoda ise sadece kauçukları bile söküp takarken, tork anahtarı ile elamanların yüzlerinden nasıl zorlandığını anlayabilirsiniz.

Bu videoda ise elamanların tork anahtarı ve balyoz ile sökerken ne kadar zorlandığını yüz ifadelerinden görebilirsiniz, unutmayın buradaki askerler yıllarca aldıkları eğitimin sayesinde, işlemleri sırasıyla yaptıkları için kolaylıkla söküyorlar. 

Kısaca 

War Thunder yayıncısı GARYOSAVAN ile raportaj


ByLunaci: Öncelikle merhaba kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?

GARYOSAVAN: 1981, Aydın, Kuşadası doğumluyum. Liseyi bitirene kadar İzmir’de ailem ile yaşadım. Lise’yi bitirdikten sonra Niğde Üniversitesi Fizik Lisans bölümünü kazandım. İstediğim mesleğin bu olmadığına karar verdim ve yeniden sınava girip Kütahya Simav’da Bilgisayar Programcılığını kazanıp bitirdim. Üzerine İşletme Lisans okudum, şuan uzaktan eğitim ile Havacılık Yönetimi okuyorum.

Programcılığı bitirdikten sonra 3 boyutlu modelleme uzmanı olarak çeşitli şirketlerde, farklı projeler ve şehirlerde çalıştım. Halen özel bir şirkette kıdemli modelleme uzmanı olarak çalışıyorum.

ByLunaci: Oyunculukla ve War Thunder ile nasıl tanıştınız ?

GARYOSAVAN: Oyunlarla 80’li yıllarda Classic Invaders oyununu arcade makinelerde oynayarak tanıştım. War Thunder oyunu ile Wings of Prey oyununu steam’den indirim zamanı aldıktan sonra War Thunder için kapalı beta daveti aldığım zaman başladım.

ByLunaci: War Thunder oynadığınıza hiç pişman oldunuz mu ve oyunun geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

GARYOSAVAN: Hiç bir pişmanlığım yok, halen keyif alarak oynuyorum.

ByLunaci: Yayın yapmaya ve Youtube içerik üretmeye tam olarak zaman başladınız ?

GARYOSAVAN: Youtube’da içerik üretmeye 2016 yılında 3d modelleme ve unwrap tutorialleri yaparak, War Thunder videolarına ise 6 yıl önce ilk War Thunder Gladiators turnuvasına katıldıktan sonra başladım.

ByLunaci: Oyuna yeni başlayacaklara tavsiyeleriniz nelerdir ?

GARYOSAVAN: Benim referans linkim ile hesap açsınlar. Rusya ile başlasınlar. 🙂

ByLunaci: Oyunda unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız ?

GARYOSAVAN: 3 yıl önce simülatör savaşında 366900 araştırma puanı yaptığım maçı unutamıyorum. En hızlı son kademe araç açtığım gün o gündü.

ByLunaci: Oyundan en çok zevk aldığınız bir olay var mı ?

GARYOSAVAN: Tankların topunu kullanarak uçak veya helikopter vurmak en keyif aldığım olay.

ByLunaci: Son olarak bu raportajı okuyanlara demek istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

GARYOSAVAN: Artık oyunda Battle Pass var ve ciddi ödülleri kısa zamanda almak isteyen arkadaşlar eski ancak halen faydalı olarak kademe 3 warbound araç taktiklerimi aynen kullansınlar. Böylece bedava premium araç, değerli araç kuponu ve yıllık premium hesaplarını ücretsiz olarak edinebilirler.


GARYOSAVAN BAĞLANTILAR

Youtube: https://www.youtube.com/user/GARYOSAVAN

Twitch: https://www.twitch.tv/garyosavan/

Discord: https://discord.gg/kg33FzB

Referans Linki: https://warthunder.com/en/registration?r=userinvite_216886#/

Enlisted oyun içi görüntüler

Enlisted kısaca bilgi; Darkflow Studio tarafından geliştirilen ve Gaijin Entertainment tarafından yayınlanan İkinci Dünya Savaşı savaşlarını yeniden inşa eden devasa çok oyunculu bir çevrimiçi oyun.

Enlisted şuan kapalı betada, oynanılan bir oyun olsa da, oyun içinden görüntüler ve videolar gelmeye devam ediyor, oyunu şuan bazı yayıncılar ve kapalı beta için belirli ücret ödeyen kişiler oynaya biliyorken, Türk War Thunder yayıncılarından Süleyman Kunt oyunu kapalı betada oynarken yayın açmaktadır.

Süleyman KUNT‘un yakın zamanda yapmış olduğu altı saatlik yayını;


Enlisted oyun içi görüntüler;

Enlisted PC sürümü indir; TIKLA

Enlisted Türkçe forum; TIKLA

WTTR Discord; discord.wttr.net

WTTR Forum: forum.wttr.net